دوره های رسمی الکترونیکی

پرسش های متداول - دوره های رسمی الکترونیکی

 

بله. رشته‌هاي اين دوره ها ، با مجوز رسمي از وزارت علوم تحقيقات و فناوري برگزار مي شود و رشته ها و مدارک تحصیلی مورد تائيد اين وزارتخانه است.

 

 

تبدیل وضعیت تحصیل این متقاضیان  فقط در صورت تائید مدیر گروه مربوط با تصویب کمیته منتخب  و شورای آموزشی دانشگاه برای حداکثر 20درصد از دانشجویان شیوه آموزشی امکان پذیر خواهد بود. و در صورتیکه تعداد دانشجویان متقاضی تبدیل از سقف تعیین شده بیشتر باشد ملاک انتخاب معدل می‏باشد.

شیوه برگزاری دوره‏هاي کارشناسي ارشد مجازي دانشگاه( ورودی‏های 88 و 89) ، شیوه آموزشي مي‌باشد. اين دوره با محوریت آموزش است که دانشجو پس از گذراندن واحدهای درسی و بدون گذراندن پایان نامه  دانش ‏آموخته می‏شود. دانشجویانی که کلیه امور آموزشی را در زمانبندی معمول و وفق قوانین و مقررات آموزشی به اتمام رسانده باشند و نمره هر درس آنها حداقل 14 باشد و معدل دروس آنها 16و بالاتر باشد  می‏توانند متقاضی تبدیل وضعیت تحصیل به شیوه آموزشی- پژوهشی شوند.

شیوه برگزاری دوره کارشناسی ارشد پذیرفته شدگان ورودی 89 صرفاً برای رشته آموزش بهداشت بصورت آموزشی- پژوهشی است که محتوای برنامه آن مشتمل بر واحدهای درسی و پایان نامه است .

 

 

مدارک تحصیلی دانش آموختگان  توسط دانشگاه صادر و به دانش‏ آموختگان دوره هاي مجازي، مدرک کارشناسي ارشد با ذکر عنوان مجازي اعطا مي‌شود.

اين مدرک مورد تائيد وزارت علوم، تحقيقات و فناوری و حسب مورد وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی است و برای  اشتغال يا ادامه تحصيل در دوره دکترا معتبر مي باشد.

 

 

خير؛ مدرک تحصیلی یا گواهینامه پایان دوره کارشناسی ارشد به 3 شیوه ( آموزشی، آموزشی پژوهشی و پژوهشی) ارزش یکسان دارد.

 

 

بله. مدرك صادر شده مورد تاييد وزارت علوم، تحقيقات و فناوري و حسب مورد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی  است و فارغ‌التحصيلان کارشناسی ارشد آموزش الكترونيكي( دوره‏های یادگیری الکترونیکی) مي‌توانند در مقطع دکتری(Ph.D.) داخل و خارج کشور ادامه تحصيل دهند.

آيا نداشتن پايان نامه در دوره کارشناسي ارشد باعث عدم  پذيرش در دوره دکتری مي شود؟

خير، معمولا دانشگاه‌ها جهت پذيرش دانشجوي دوره دکتری کلیه سوابق تحصيلي داوطلبان را (برای مثال کارنامه‏های مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، مقالات علمی و سوابق کاری ) بررسی می‏‏نمایند و گذراندن يا نگذراندن پايان نامه به تنهائي معياري براي ورود به دوره دکتری نمی‌باشد.

 

 

پذیرفته شدگان ذکور  آزمون سراسری سازمان سنجش آموزش کشور مطابق ضوابط سازمان وظیفه عمومی ناجا از معافیت تحصیلی بهره‏مند خواهند شد.

 

 

خیر؛ در حال حاضرتحصيل همزمان در دو رشته مجازي يا يک رشته مجازي و يک رشته حضوري امکان پذير نيست.

 

 

دارا بودن مدرک کارشناسي معتبر مورد تائید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (و يا گواهي موقت پايان تحصيل در مقطع کارشناسي) و ارائه اصل آن در زمان ثبت نام در دانشگاه برای شروع به تحصیل، شرط لازم براي پذيرش در اين دوره هاست.

 

 

موضوع فوق مربوط به دانشجویانی بوده است که پایان نامه داشته‏اند و تا سال 1378 برای دانشجویان طبق ضوابط مربوط قابل اجرا بوده است بعد از تاریخ فوق صدور مدرک معادل ممنوع اعلام شده است.  دانشجویان ورودی 88 و بعد از آن باید به آئین نامه آموزشی کارشناسی ارشد ابلاغیه شماره 154/21 مورخ 19/1/88 وزارت علوم تحقیقات و فناوری که در سایت آموزشی دانشگاه موجود می‏باشد مراجعه نمایند.

 

 

تغيير رشته و گرايش در دوره‌هاي کارشناسي ارشد روزانه، شبانه، نیمه حضوری و مجازي و... امکان پذير نمي‌باشد.

 

 

انتقال و مهمان شدن دانشجویان در دوره‌هاي یادگیری الکترونیکی امکان پذير نيست.

 

 

با توجه به ماهيت دوره‌هاي یادگیری الکترونیکی، دانشجویان این دوره‏ها از خدمات رفاهی از قبیل خوابگاه، وام تحصیلی، یارانه غذای دانشجویی و غیره برخوردار نمی‏باشند، لیکن می‏توانند از امکانات آموزشی و کمک آموزشی مانند کتابخانه، مرکز رایانه و مرکز اسناد و مدارک علمی بدون پرداخت هزینه و همچنین از امکانات رفاهی موجود مانند رستوران، مجتمع ورزشی و ....با هزینه شخصی طبق مقررات دانشگاه استفاده کنند.

 

 

خير. استفاده از مرخصي تحصيلي بر اساس ضوابط و آيين نامه هاي دانشگاه، در  نیمسال اول شروع به تحصیل امکان پذیر نیست.

برای نیمسال‏های بعد با رعایت ضوابط، مرخصی تحصیلی برای حداکثر یک نیمسال تحصیلی با احتساب در سنوات تحصیلی میسر می‏باشد.

 

 

خير. شهریه پرداختی ثابت و متغیر قابل برگشت نخواهد بود.

 

 

کلیه دانشجویان تا زمانی که فارغ التحصیل نشده‏اند موظف به انتخاب واحد الکترونیکی در هر نیمسال تحصیلی مطابق با برنامه زمان بندی تقویم دانشگاهی مندرج در سایت دانشگاه  می‏باشند. بدیهی است عدم انتخاب واحد در زمان مقرر به هر دلیل به منزله قطع رابطه دانشجویی دانشجو با دانشگاه است و  منجر به صدور حکم محرومیت از تحصیل برای دانشجو خواهد شد.

 

 

تعداد واحدهای دوره کارشناسی ارشد در هر 3 شیوه ( آموزشی، آموزشی پژوهشی و پژوهشی) براساس برنامه مصوب هر رشته حداقل 28 و حداکثر 32 واحد است.

 

 

طول مدت دوره برای ورودی های سال 88 و بعد از آن 2 سال مشتمل بر 4 نیمسال تحصیلی است و دانشجویان باید در مدت زمان اعلام شده فارغ التحصیل شوند در موارد استثنائی افزایش طول مدت دوره با تشخیص دانشگاه و بر اساس شیوه نامه تمدید تحصیلی به مدت یک نیمسال قابل تمدید است. در هر صورت مدت دوره نباید از 5/2 سال تجاوز کند.

 

 

شهريه دوره توسط هيات امناي دانشگاه براي هر سال تحصيلي تصويب مي شود.

 

 

حداقل نمره قبولی در هر درس اعم از دروس دوره یا جبرانی 12 است .

 

 

چنانچه دانشجو در یک نیمسال تحصیلی میانگین حداقل 14 را کسب نکند در آن نیمسال مشروط می‏‏شود. در صورتیکه میانگین نمرات دانشجو در 2 نیمسال کمتر از 14 باشد از ادامه تحصیل محروم خواهد شد. چنانچه تعداد واحد موثر در میانگین نمرات نیمسال تحصیلی دانشجو 7 واحد و کمتر باشد، نمرات نیمسال مذکور با نمرات دروس نیمسال تحصیلی بعد معدل گیری خواهد شد و اگر در این حالت میانگین نمرات دانشجو کمتر از14 شود، به عنوان یک نیمسال مشروطی تلقی خواهد شد.

 

 

میانگین  کل نمرات دانشجو در پایان دوره نباید کمتر از 14 باشد در غیر اینصورت دانش آموخته کارشناسی ارشد شناخته نمی‏شود.

 

 

غیبت غیر موجه در امتحان هر درس منجر به نمره صفر در آن درس می‏شود در صورتی که از نظر دانشگاه غیبت موجه تشخیص داده شود درس مزبور حذف می‏شود.

 

 

کلاس درس به دو شیوه آنلاین و حضوری برگزار می شود. تعداد جلسات کلاس آنلاین 5 جلسه و حضوری 2 جلسه خواهد بود.

 

 

کلیه دانش آموختگان در این شیوه، همچون سایر دانش آموختگان دانشگاهها و موسسات آموزش عالی که مورد تایید شورای گسترش آموزش عالی کشور هستند، مجاز به ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر در سایر شیوه های غیر الکترونیکی نیز می باشند.

 

 

حضور و غیاب دانشجویان بر اساس مشاهده کامل محتوای آموزشی تمام جلسات برای هر یک از دروس، حضور در کلاس های آنلاین بر اساس تقویم آموزشی و جدول زمان بندی ارائه شده در ابتدای هر نیمسال و انجام تکالیفی است که اساتید و آموزشیاران در محیط درس قرار می دهند.

 

 

دانشجویان می توانند در هر نیمسال گواهی اشتغال به تحصیل برای همان نیمسال درخواست نمایند. این درخواست تنها از طریق سامانه گلستان و از مسیر ذیل امکان پذیر خواهد بود.

منوی آموزش                 دانشجو                 درخواستها                 درخواست گواهی اشتغال به تحصیل و شهریه

 

 

رسیدگی به اعتراض نمره دانشجویان فقط از طریق سامانه گلستان میسر خواهد بود. دانشجویان می توانند از تاریخ ثبت نمرات  در سامانه گلستان، اعتراض خود را تا  در سامانه ثبت نمایند تا به اعتراض ایشان رسیدگی گردد. به اعتراض دانشجوبه صورت کتبی به هیچ وجه ترتیب اثر داده نخواهد شد.